• Facebook Social Icon

©2018 by The Rainford Show. Proudly created with Wix.com

LIST OF TROPHY WINNERS  Rainford Show 2019

 

1.Rainford Sports council Silver Trophy                                                                          Ted Appleton

 

2.The Kevin Leigh silver Trophy                                                                                        Ian Fairclough

 

3.The George Harrison silver Trophy (Most Pts classes 1-36 Rainford HS only)                Barbara Hurst

 

4.The Roberts & Hewitt Limited Silver Trophy (Most Points in Classes 50-89)                Chris Nightingale

 

5.The Tom Dagnall Silver Trophy  (Most Pts in Dahlia Section  Classes 100-110)                Phil Nuttall

 

6.The Alan Draper – Rainford Top Tray Silver Trophy winner of Class 1                  Ian Fairclough

 

7.The Warbreck Nurseries Silver Trophy  (Best flower Exhibit , Horticultural Section)    Phil Nuttall

 

8.The Vice Chairman's Cup (Best bloom in Chrysanthemum  Section)                                  Eric Winstanley

 

9.The Noreen Sayle Silver Trophy (Best Exhibit in Rose Class)                                                   Ted Appleton

 

10.The Nevins Limited Silver Trophy (Most points in the Handicraft Section)                   Sheena Owen

 

11.The John Pimblett & Son Limited Silver Trophy (Most Pts Confectionery and Preserve Section)                     

                                                                                                                                                    Victoria Hesketh

12.The Rainford flower Club Rose Bowl (Best use of Garden Flowers – Floral Art )            Beth Robinson

 

13.The Rainford flower Club Trophy (Most points in Floral Art Section)                             Beth Robinson

 

14.The Noreen Richards Silver Trophy (Best Floral Art Exhibition in Show)                       Beth Robinson

 

15.The Rainford Flower Club Trophy (Most Innovative Exhibit in floral Art-Class 181)       Beth Robinson

 

16.The Wilkinson Camera Shield (Best Photograph in show as chosen by Judge)                 Mike Owen

 

17. The Bernard Bibby Shield- The Peoples Choice  (voted by the visitors to the show)   Mike Owen

 

 The RHS Banksian Medal  (The Exhibitor winning most first Prizes in the Horticultural Section) 

                                                                                                                                                     Ian Fairclough        

National Dahlia Society   Silver Medal                                                                                Phil Nuttall     

National Dahlia society Bronze Medal                                                                                Phil Nuttall                                                                                                  

National Vegetable Society Silver Medal (Best Exhibit in classes 2-35)                                Keith Howard

National Chrysanthemum  Society Silver Medal                                                               Eric Winstanley

National Chrysanthemum  Society Bronze Medal                                                            Eric Winstanley

This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now